Ze względu na różne czynniki mamy do wyboru wiele rodzajów okien dachowych

Warto wiedzieć, że w zależności od zastosowanych okuć, kształtu oraz miejsca osadzenia połaci dachu, możemy wyróżnić takie oto wersje okien:

1). Uchylne – należy wiedzieć, że oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy. W tych oknach ważne są sprężyny lub siłowniki zapobiegające przypadkowemu zamknięciu. Mycie zewnętrznej szyby nie jest łatwe, jeśli obok nie wstawiono drugiego skrzydła.

2). Do płaskiego dachu – należy wiedzieć, że pozwalają doświetlić naturalnym światłem wnętrza pod płaskim dachem.

3). Wysokoosiowe – jest to odmiana okien obrotowych. Mają oś obrotu w ¾ wysokości ramy. Po otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości dachu. Warto dodać, że ich cenę znacznie podwyższają siłowniki, które musza wspomagać unoszenie.

Dlaczego okna w samolotach są owalne?

4). Przekształcające się po otwarciu w lukarnę lub balkon – należy wiedzieć, że tego rodzaju okna stosowane są w dachach bez ścianki kolankowej i z kątem nachylenia 40-50 stopni. Górna część przeszklenia po otwarciu tworzy daszek, natomiast dolna – balustradę.

5). Obrotowe – mają oś obrotu skrzydła w połowie wysokości. Górna część odchyla się do wnętrza poddasza, dlatego trzeba uważać, aby nie uderzyć się o nie, kiedy jest nisko osadzone. Warto dodać, że to okno łatwo możemy umyć z wnętrza pomieszczenia.

6). Świetliki tunelowe – kierują światło do pomieszczeń przez zaprojektowany do tego celu tunel, prowadzący od dachu budynku przez całą wysokość poddasza aż do sufitu wnętrza użytkowego.

7). Kolankowe albo z nadstawką – należy wiedzieć, że pierwsze składają się z dwóch okien, dachowego i typowego pionowego, umieszczonego w ściance kolankowej. Natomiast te drugie to wersja dachowa przedłużona na górze o okno nierozwieralne.

8). Uchylno-obrotowe – mają dwie osie obrotu: jedną na górnej krawędzi, drugą w połowie ościeżnicy (do obracania skrzydła o 180 stopni, aby dało się je w prosty sposób umyć). Są one najdroższe z tej kategorii okien.

9). Łukowe – maja konstrukcję zbliżoną do modeli obrotowych lecz górna część okna jest wygięta w kształcie łuku; otwierane jest obrotowo, zawias osadzony powyżej połowy wysokości okna umożliwia obrót skrzydła i pozostawienie go w pozycji otwartej.

10). Rozwieralne (wyłazy dachowe) – otwierają się na bok i zapewniają komfortowe wyjście na dach (przeważnie planowane są w pobliżu komina). Warto wiedzieć, że oś obrotu zamontowana jest na prawej lub lewej krawędzi ramy. Przypadkowemu zatrzaśnięciu otwartego okna zapobiega blokada.

11). Nadstawki – są to okna o kształcie trójkąta albo łuku. Montuje się je w zespoleniu nad oknami dachowymi dowolnej konstrukcji. Warto też wiedzieć, że są nieotwierane, bowiem wytwarza się je ze specjalnego pojedynczego profilu drewnianego.

12). Panoramiczne – na przykład o wymiarach 2,60 x 1,70 m. Warto wiedzieć, że dają wyjątkowo szeroki widok.

1 thoughts on “Ze względu na różne czynniki mamy do wyboru wiele rodzajów okien dachowych

  1. To prawda. Aktualnie jest bardzo dużo opcji do wyboru i należy się znać albo posłuchać rady kogoś bardziej doświadczonego 😉

Comments are closed.