Zaprawy do spoinowania – co warto o nich wiedzieć?

Należy wiedzieć, że w okładzinie z płytek lub płyt wypełnia się szczeliny między nimi. Odpowiednia szerokość i dobrze dobrana barwa masy spoinującej gwarantują estetyczne dopełnienie wykończenia.

Co warto wiedzieć o zaprawach do spoinowania?

Trzeba wiedzieć, że przeciętna grubość zwykłej spoiny to około 5 mm. Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim zaprawy uniwersalne do wykonywania fug o szerokości 2-20 mm. W ostatnim czasie okładziny układa się z bardzo wąskimi spoinami, na rynku pojawiły się więc zaprawy do spoin wąskich (mogą być cementowe i epoksydowe). Zamiast zwykłego kruszywa zawierają one piasek kwarcowy, mączkę wapienną lub dolomitową o bardzo małej granulacji, na przykład od 1 do 5 mm. Zaprawy drobnoziarniste tworzą gładsze spoiny, które znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości. Do wykonywania bardzo szerokich spoin (20-25 mm) przeznaczone są zaprawy gruboziarniste. Możemy wyróżnić takie oto zaprawy (fugi) do spoinowania:

1). Fugi cementowe

Należy wiedzieć, że w ich skład wchodzą cement portlandzki szary lub biały, kruszywo, wypełniacze, modyfikatory i pigmenty. Jak czytamy na branżowym blogu budowlanym https://podwykonawca.pl/, mają postać suchej mieszanki do rozrobienia z wodą. Są sprzedawane w workach lub wiadrach. Producenci oferuje je w wielu barwach i są mrozoodporne. Najbardziej popularne są zaprawy elastyczne, które zawierają polimery, czyli dodatki uplastyczniające sprawiające, że gotowa spoina jest bardziej zwarta, nie kruszy się i nie pęka. Nadają się na ogrzewanie podłogowe. Fugi hydrofobowe zawierają dodatki ograniczające ich nasiąkliwość (masy z efektem perlenia). Sprawdzają się w łazienkach i kuchniach.

2). Zaprawy epoksydowe

Są to zaprawy o bardzo wysokiej twardości, wytrzymałości i odporności. To produkty dwuskładnikowe. Jednym z nich jest masa żywicza (epoksydowa) zawierająca dodatki, pigmenty i modyfikatory. Drugim składnikiem jest utwardzacz, czyli żywica polimerowa. Ma ona postać gęstej cieczy, którą dodaje się w odpowiedniej proporcji do masy. Jej zadaniem jest wywołanie reakcji chemicznych skutkujących wiązaniem materiału. Warto dodać, że fugi epoksydowe są odpowiednie dla intensywnie eksploatowanych pomieszczeń, także wilgotnych.

Dodatkowa uwaga – to spoiny, a nie płytki mają w skrajnych sytuacjach kompensować naprężenia powstające w wyniku zmian temperatury otoczenia. Dlatego też nie należy rezygnować ze spoinowania szczególnie płytek wielkoformatowych.