Jakie kominek wybrać: kamienny, czy żeliwny?

Jesteś niezdecydowany czy kupić kominek żeliwny czy z kamienia ogniotrwałego? Wybór obudowy kominka nie jest sprawą drugorzędną i nie jest jedynie kwestią dopasowania do wybranego wyposażenia pomieszczenia lub gustu estetycznego: wręcz przeciwnie, obudowy te mają bardzo istotny wpływ na produkcję ciepła, funkcjonalność i konserwację samego kominka. Przyjrzyjmy się więc wadom i zaletom tych dwóch typów.

Kominek z kamienia ogniotrwałego

Kominek z kamienia to wielka klasyka w domach, dzięki szerokiej gamie dostępnych kamieni i różnorodności właściwości (estetycznych lub praktycznych), które posiadają.

Począwszy od popularnego kamienia polerowanego (który nadaje kominkowi czyste i lśniące kształty), poprzez szkliwiony kamień lawowy (gwarantujący wysoką odporność na wysokie temperatury i niemal granitową solidność w czasie), aż po bardziej dekoracyjne opcje (takie jak biały kamień młotkowany na krzewach, dla nieregularnych wykończeń). Kominek kamienia doskonale pasuje do stylu rustykalnego. Więcej o tym stylu tutaj: https://fabrykainspiracji.pl/czym-jest-styl-rustykalny-we-wnetrzach-podstawowe-cechy-charakterystyka/

Szybko jednak ujawniają się wady tego typu kominka: kominek z kamienia może być bardzo przyjemny z estetycznego punktu widzenia, ale często jest też raczej mierny pod względem zachowania ciepła i wymaga ciągłych interwencji czyszczących, najlepiej przeprowadzanych z rozwagą (zła konserwacja grozi pozostawieniem pyłu i popiołu, które w dłuższej perspektywie mogą uszkodzić kominek).

Kominek żeliwny

Kominek żeliwny ma znacznie mniejsze możliwości personalizacji i brakuje mu rustykalnego uroku gołego kamienia, ale z pewnością jest o wiele bardziej praktyczny.

Żeliwo jest stopem metali o dużej bezwładności cieplnej, co pozwala na magazynowanie ciepła z palącego się drewna i stopniowe wypromieniowywanie go do otoczenia jeszcze przez wiele godzin po zgaszeniu. Jst znacznie łatwiejszy w czyszczeniu i ma lepszą konstrukcję niż kamień.

Pod względem estetycznym kominek żeliwny ma mniej do zaoferowania niż jego konkurent, ale nie oznacza to, że jest pozbawiony uroku: na rynku jest wiele brył czy ramek o eleganckim i bogatym wzornictwie, które raczej dobrze pasują do większości pomieszczeń, niż odstają od reszty, a także nadają się do rozwiązań innych niż pospolita wnęka ścienna.

Wnioski

A więc kominek żeliwny czy z kamienia? Trudno powiedzieć, to zależy przede wszystkim od Twojego gustu estetycznego, pomieszczenia, w którym chcesz go zainstalować i chęci aktywnego poświęcenia się pielęgnacji tego kominka: ceny zawsze będą dość wysokie, choć kamienne mają tendencję do bycia tańszymi, więc oceń sam.