Jak wyczyścić zewnętrzną stronę rolet?

Czyszczenie żaluzji może być jedną z najbardziej uciążliwych procedur w sprzątaniu pomieszczenia, zwłaszcza jeśli nie masz odpowiednich narzędzi. Aby odkazić i poprawić ich wygląd, tutaj wyjaśniamy, jak czyścić zewnętrzną stronę żaluzji. Nie zawsze będzie to łatwe, gdyż ze względu na swoją wysokość wiele żaluzji jest trudno dostępnych i często zbytnio brudzi się od podmuchów wiatru.

Produkty do czyszczenia rolety na zewnątrz

Rolety mogą być stworzone syntetyczne, z tworzywa sztucznego PCV (winylu), tkaniny, aluminium lub drewna. Te ostatnie są znacznie bardziej delikatne niż żaluzje syntetyczne, dlatego wymagają innego traktowania przy czyszczeniu. Oto środki czyszczące, których możesz użyć w zależności od materiału, z którego wykonane są Twoje rolety:

 • Żaluzje drewniane: chemiczne środki czyszczące mogą uszkodzić drewniane lamele, odbarwiając je i plamiąc. Dlatego do mycia żaluzji drewnianych najlepiej używać ciepłej wody z dodatkiem alkoholu, aby ich nie uszkodzić.
 • Żaluzje aluminiowe lub metalowe: aby uniknąć ich zużycia lub poplamienia, najlepiej używać wody z alkoholem również na żaluzjach aluminiowych i metalowych. Jeśli nie, poszukaj detergentu przeznaczonego specjalnie do tego typu powierzchni.
 • Żaluzje PCV: Mydło do mycia naczyń jest bardzo skuteczne w usuwaniu zabrudzeń z żaluzji syntetycznych lub PCV. Wystarczy, że zmieszasz je z wodą, a zobaczysz jak łatwo pozbędziesz się plam i przyklejonych drobinek brudu.
 • Rolety tkaninowe: w przypadku rolet tkaninowych najlepiej jest je prać z mydłem z detergentem, aby nie uszkodzić tkanin.
  Oprócz środków czyszczących, których będziesz używać, warto zaopatrzyć się w śrubokręt, odkurzacz ręczny, ściereczki do czyszczenia i szczotkę z miękkim włosiem.

Aby zapobiec nadmiernemu zabrudzeniu żaluzji, zaleca się czyszczenie ich od zewnątrz przynajmniej raz na 6 miesięcy. Jeśli chodzi o wnętrze, wystarczy przetrzeć je za przy każdym czyszczeniu okien, aby zachować ich promienny wygląd.

Jeśli okna są łatwo dostępne z zewnątrz, wystarczy użyć wymienionych tu produktów, a ich umycie nie będzie stanowiło problemu. Jeśli jednak nie możesz do nich dotrzeć, oto wszystkie instrukcje i wskazówki, których potrzebujesz, aby wyczyścić je bezpiecznie i skutecznie.

Powiązany artykuł: Sprawdź, czy warto zamontować rolety we wnęce okiennej.

Jak czyścić żaluzje od zewnątrz?

Jeśli Twoje rolety nie są zdejmowane, nie martw się. Aby dowiedzieć się, jak czyścić żaluzje od zewnątrz bez ich demontażu, wystarczy zdjąć bęben, który znajduje się na górze większości żaluzji. Bęben ten przechowuje roletę po jej zwinięciu. Aby go usunąć, wykonaj następujące kroki:

 1. Stań na twardej ławce lub drabince.
 2. Przy całkowicie opuszczonej rolecie poluzuj dolną część szuflady. Jeśli jest przykręcona, należy usunąć śruby.
 3. Zdejmij pokrywę, pociągając ją w dół. Szuflada jest zazwyczaj mocno przytwierdzona, więc trzeba będzie zacząć powoli pchać od lewej strony
 4. Pociągnij lewą ręką w dół, a prawą ręką popchnij do góry, aby poluzować pokrywę. Jeśli nie zrobisz tego powoli, możesz złamać pokrywę, więc uważaj.
 5. Gdy bęben już zejdzie, można wyczyścić wnętrze. Używaj odkurzacza ręcznego i wilgotnej ściereczki ze środkiem czyszczącym, którego używasz.
 6. Podnieś roletę i wyczyść każdą listwę wewnątrz szuflady. Najpierw odkurz ręcznym odkurzaczem i usuń pozostałe zabrudzenia detergentem, mydłem lub jakimkolwiek produktem, którego chcesz użyć. Zalecamy stosowanie dyszy lub głowicy szczotkowej do odkurzacza.
 7. Po oczyszczeniu usunąć środek czyszczący za pomocą ściereczki z mikrofibry zwilżonej wodą.
 8. To samo zrób z pozostałą częścią rolety, aż do całkowitego jej zwinięcia. Opuścić roletę i pozwolić jej wyschnąć przed ponownym podniesieniem.