W jaki sposób możemy załatwić pozwolenie na wymianę okna w piwnicy?

Generalnie należy wiedzieć, że sposób załatwienia sprawy będzie zależał od tego, kto zarządza budynkiem:

A). Należy wiedzieć, że jeśli mamy własny dom, wtedy wymienimy okno w piwnicy bez zgłaszania do starostwa. Natomiast jeśli miałby się zmienić wymiar lub kształt okna, trzeb wtedy powiadomić o tym urząd.

B). Należy wiedzieć, że jeśli mieszkamy w bloku należącym do spółdzielni mieszkaniowej, powinniśmy ustalić, czy wymianę okna należy zgłaszać do administratora i w tako oto sposób powinno się to zrobić:
a). sprawdźmy w regulaminie spółdzielni mieszkaniowej, czy jest obowiązek poinformowania zarządu (lub administratora spółdzielni) o wymianie okna w naszej okolicy. Należy wiedzieć, że regulamin powinniśmy otrzymać do wglądu w biurze prezesa spółdzielni lub u administratora.
b). złóżmy pismo do biura spółdzielni informujące i zamiarze wymiany okna w piwnicy (jeśli taki obowiązek nakłada regulamin spółdzielni). Wystarczy, że podamy swoje imię, nazwisko, numer mieszkania i termin wymiany okna.
c). możemy również złożyć wniosek i dopłatę, ponieważ niektóre spółdzielnie mają specjalne środki w funduszu remontowanym na dofinansowanie wymiany okien. Dopłaty (do kilkudziesięciu procent ceny okna) mogą uzyskać lokatorzy, którzy nie mają zaległości w opłacie czynszu.

C). Należy wiedzieć, że jeśli mieszkamy w budynku zarządzanym przez wspólnotę, to na wymianę okna w piwnicy nie musimy mieć ani zgody zarządu, ani administratora (jeśli piwnica przynależy do naszego lokalu mieszkalnego). Istotne jest tylko to, aby wymiar okna był taki sam, jak poprzednio. Natomiast warto wiedzieć, że wymiana okien w częściach wspólnych jest pokrywana ze środków funduszu remontowego.